Trendy 2023 na tarasie i ogrodzie

2022.12.14

Umiejętnie zaaranżowany i zaprojektowany taras lub balkon może być nie tylko miejscem letnich spotkań i strefą wypoczynku. Może stać się częścią naszej przestrzeni domowej, pokojem letnim, a także zimowym. Jeżeli dodatkowo chciałbyś, aby Twój taras był nie tylko komfortowy, ale też modny, możesz zwróć uwagę na aktualne trendy. Inspiracje można czerpać nie tylko od projektantów. Doskonałym źródłem pomysłów są czołowi producenci mebli i wyposażenia tarasu. Przygotowaliśmy zbiór najistotniejszych elementów w trendach, jakie będą aktualne w 2023 roku.

Przewodnim nurtem widocznym w architekturze ogrodu i tarasu jest powrót do natury. Dotyczy to roślinności, dodatków oraz elementów zadaszenia tarasu. Projektanci odchodzą od sztywnych form, wypielęgnowanych trawników, idealnie przyciętych roślin. Wprowadzane są rośliny kwitnące, przypominające te rosnące na łące oraz takie, które potrafią przetrwać w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Zmianie uległy również tarasy, ich architektura i wystrój. Tutaj będziemy także widać powrót do natury w kolorach, kształtach, dodatkach. Sztywne, zimne, kanciaste formy ustąpiły miejsca łagodnym i przytulnym. Królować będzie styl śródziemnomorski, boho, retro, japandi.

W 2023 roku oraz w następnych latach duże znaczenie będzie miał dostęp do naturalnego światła. Jeśli więc planujesz remont obecnego lub budowę nowego tarasu warto, żebyś na o tym pomyślał podczas jego projektowania. Taras nie powinien blokować naturalnego przepływu promieni słonecznych do wnętrza naszego domu, o ile nie ma to wpływu na temperaturę czy komfort pracy.

Należy wybrać takie zadaszenie tarasu, aby chroniło nas przed upałami, deszczem czy nawet mrozem, dostarczało poczucia prywatności, jednocześnie nie ograniczało naturalnego oświetlenia domu. Dobrym wyborem są pergole lamelowe, dzięki którym możemy regulować przepływ światła. Zabudowa takiej pergoli może być materiałowa w formie rolety, którą można regulować za pomocą pilota lub ze szkła tzw. szyby przesuwnej. Można ją wg potrzeb rozsuwać, otrzymując otwartą przestrzeń lub zamknąć całkowicie chroniąc się przed deszczem, zimnem, wiatrem.

Do nowoczesnych projektów oraz aranżacji tarasu i ogrodu idealnie pasują rozkładane markizy. Możemy bawić się doborem tkań i kolorów. Te w odcieniach beżu, szarości, brązu wpisywać będą się w styl boho, modny minimalizm, japandi. Wybierając pergolę, warto zwrócić uwagę na materiałowe zadaszenie, dobierając odpowiadający nam kolor. Nie można zapomnieć także o podłodze na tarasie. Szczególnie jeżeli chcielibyśmy korzystać z niego cały rok. Dobrze sprawdzą się materiały wolniej nagrzewające się, ale również dłużej utrzymujące ciepło takie jak naturalne drewno. Alternatywą mogą być panele, płyty kamienne lub odważne, ale coraz modniejsze lastryko. Idąc za trendami, należałoby zainteresować się materiałami w naturalnych kolorach, tworząc przytulną atmosferę.


A jakie meble wybrać? Tutaj pozostajemy w trendzie z 2022 roku i nadal królować będą obłe kształty, mięsiste wypełnienia, pastelowe odcienie. Producenci wyposażenia tarasowego i ogrodowego nawiązywać będą do modernistycznych form, ale również naturalnych tworzyw takich jak rattan, drewno, lub imitacją tworzywa sztucznego. Prócz mebli wypoczynkowych na taras, modne będą też zestawy jadalniane, które można użyć do zaaranżowania całorocznego ogrodu zimowego. Producenci proponują też szerokie, wygodne zestawy wypoczynkowe w dominujących kolorach takich jak szarości i beże, ale też odważne kompozycje np. pomarańczowy.  


Dodatki oraz oświetlenie, jakie będą dominować w przyszłym roku, będą zależeć od charakteru, w jakim będzie urządzony cały taras. W nowoczesnych aranżacjach królować będą lampy zawieszone w grupie na sznurkach lub o różnych kształtach z pozoru niepasujących do siebie.
Na tarasach w klimacie bardziej rustykalnym, wpisujących się w naturę nie powinno zabraknąć elementów rattanowych, drewnianych, plecionych dywanów, a nawet hamaku.
Jeśli chcesz postawić na minimalizm, pomyśl o lampionach, prostych kompozycjach oraz roślinach ozdobnych ożywiających wnętrze. Idealnie spisze się oświetlenie montowane na górze pergoli typu LED lub jako lampy wolno stojące.
Po więcej inspiracji zapraszamy do zakładki z naszymi realizacjami.